W sobotnie popołudnie 29 marca, w sali kameralnej Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni zaprezentowali się młodzi artyści z zespołu Country Roads Trio. Podczas koncertu melomani wysłuchali utworów XX-wiecznych kompozytorów inspirujących się, podobnie jak Fryderyk Chopin, muzyką i pieśnią ludową.
Trio Country Roads założony został w 2023 roku. Zespół występował m.in. na konferencji „Polska Muzyka Kameralna” w Szczecinie, oraz nagrywał w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Aleksandra Gawęda, pochodząca z Krakowa, studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec ad. dr Michała Szałacha. Paweł Dziuk, z Tarnowskich Gór, kształci się w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu prof. dr hab. Pawła Drobnika oraz dr Pawła Kroczka. Tomasz Kłeczek, urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu dr hab. Ewy Pobłockiej i prof. Adama Kośmieji i w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz. Zespół wcześniej figurował jako duet, lecz za sprawą płyty „Take 3” autorstwa Kopatchinskaji, Bieri i Leschenko, trójka dawnych przyjaciół doszła do wniosku, że chcą pójść w ślady tych wielkich muzyków i stworzyć Country Roads Trio.
W programie koncertu znalazły się następujące utwory:
Waldemar von Baussnern – „Serenada” na skrzypce, klarnet i fortepian. Dla tego niemieckiego kompozytora i nauczyciela szczególnym źródłem inspiracji była poezja Johanna Wolfganga von Goetheg. Nawiązywał do niej zarówno poprzez muzykę wokalną, ale także instrumentalną.
Béla Bartók – „Kontrasty” na skrzypce, klarnet i fortepian cz. 1. Węgierski kompozytor oraz badacz muzyki ludowej. Popularność przyniosły mu rytmy i motywy melodyczne zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki węgierskiej i bałkańskiej.
Francis Poulenc – „L’invitation au château” na skrzypce, klarnet i fortepian. Francuski kompozytor i pianista, w którego utworach można usłyszeć wpływy Fryderyka Chopina. W oryginalny sposób kontynuował tradycję muzyki francuskiej, co przejawiło się zwłaszcza w melodyce nacechowanej wdziękiem i prostotą.
Paul Schoenfeld – „Trio” na skrzypce, klarnet i fortepian. Autor tego dzieła urodzony w Detroit (USA), był klasycznym kompozytorem i pianistą znanym z łączenia popularnych, ludowych i klasycznych form muzycznych. To, co przekazuje słuchaczom, to bujny humor i spontaniczna świeżość.
fot. Jacek Wysocki