ArchiwumKoncert pieśni patriotycznych

Koncert poprowadzą pracownicy Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
12 listopada 2022 (sobota) - 17:00

W polskiej kulturze pieśni patriotyczne odgrywają niezwykle ważną rolę. Są muzycznym odbiciem burzliwych i trudnych dziejów narodu. To w nich zawarty jest obraz kształtowania rodzimej tożsamości, polskiego ducha. Dlatego tak istotne jest ich przypominanie i wspólne wykonywanie, szczególnie przy okazji świąt narodowych czy rocznic ważnych wydarzeń historycznych.

 

Podczas sobotniego koncertu w Ośrodku Chopinowskim zabrzmiały najbardziej znane, ale też te nieco zapomniane pieśni, nawiązujące do najważniejszych momentów z polskiej historii. Główną ideą koncertu było uroczyste i radosne świętowanie, dlatego w repertuarze pojawiło się wiele pieśni o pogodnym charakterze, choć nie zabrakło także utworów podniosłych czy melancholijnych, skłaniających do zadumy nad trudnym losem polskiego narodu. W programie znalazły się pieśni z różnych okresów historycznych, czasu zaborów, powstań, ale najważniejszym punktem były pieśni odwołujące się do I wojny światowej i do radosnego momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Jak to na wojence ładnie – to tylko niektóre z pieśni, które można było usłyszeć podczas sobotniego koncertu. Z racji wyjątkowego miejsca wydarzenia w programie pojawiły się także akcenty chopinowskie oraz elementy związane z historią regionalną m.in. wspomnienie wojen napoleońskich, w których uczestniczył pochodzący z Szafarni Jan Nepomucen Dziewanowski.  

 

Całość koncertu została opatrzona historycznym komentarzem przygotowanym przez Kingę Łęgowską, pracującą w dziale edukacji Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

 

Powrót


Share