Zapraszamy na koncert „Ikony naszej młodości” w wykonaniu dwojga przyjaciół ze sceny i z życia: Grażyny Rutkowskiej-Kusa i Krzysztofa Zaremby.
Od ponad dwudziestu lat wspólnie koncertują, cały czas poszerzając i urozmaicając swój repertuar.
Artyści
- Grażyna Rutkowska-Kusa - wokal
- Krzysztof Zaremba - fortepian
Program
O Artystach
Grażyna Rutkowska-Kusa
Jest śpiewającą aktorką-lalkarką, która od 43 lat jest związana z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu. W 1982 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie Wydział Lalkarski w Białymstoku.
-
2000 nagroda Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
-
2003 II Festiwal Teatrów Lalek „Katowice-Dzieciom” – nagroda za najlepszą rolę kobiecą: Baba w przedstawieniu „O rybaku i złotej rybce” wg Puszkina Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu
-
2004 nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
-
2007 Nagroda Urzędu Marszałkowskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za zasługi dla rozwoju scen teatralnych w regionie oraz Nagroda Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury i sztuki.
-
2015 Nagroda Zasłużony dla Kultury Polskiej
-
- W 2022 r. została finalistką 3.edycji programu „The Voice Senior”.
- W latach 2002-2017 śpiewała w chórach:
Redemptoris Mother oraz Gaudio Affecti działającego przy Wydziale Ekonomii UMK w Toruniu. Z chórem uczestniczyła w koncertach charytatywnych na rzecz Domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Grabiu. Brała też udział w projektach organizowanych przez Fundację „Światło” z Torunia, która działa na rzecz osób w stanie paliatywnym. W czasie koncertu zabrzmią utwory uchodzące za klasykę polskiej muzyki rozrywkowej. W repertuarze znajdą się piosenki takich artystek, jak: Maryla Rodowicz, Danuta Rinn, Alicja Majewska, Krystyna Prońko i wiele, wiele innych.
Krzysztof Zaremba
Krzysztof Zaremba – muzyk, organista, kompozytor i wykonawca utworów sakralnych. Kierownik muzyczny Teatru „Baj Pomorski”. Żartuje, że dla sceny odkrył go Wiesław Komasa, u którego debiutował w „Pięknej Lucyndzie” na deskach Teatru im. Wilama Horzycy. Grał tu również Harolda III w „Kopciuszku” (także w reżyserii Komasy), Mnicha w „Ryszardzie III” Andrzeja Bubienia. Z toruńską sceną dramatyczną współpracował także przygotowując wokalnie aktorów oraz jako autor muzyki do przedstawień. W Baju Pomorskim jego talentowi aktorskiemu zaufał Wojciech Szelachowski, obsadzając go w roli Dość Uznanego Kompozytora w „Krótkim kursie piosenki aktorskiej”, a ostatnio także w „Baronie Munchhausenie”. Krzysztofa Zarembę możemy oglądać w kilku innych produkcjach sceny przy ul. Piernikarskiej 9: w „Zagryziakach” zagrał Dziadka Franciszka, w „Dudim bez piórka” – Starego Głuszca, pojawia się również w spektaklach „Kto chciałby rozweselić pechowego nosorożca” oraz w „Jabłoneczce”. Jest jednym z twórców Teatru Impresaryjnego Afisz, gdzie udziela się jako kompozytor i aktor. – Jestem naturszczykiem, więc do swoich zadań aktorskich podchodzę z dużym dystansem – mówi Krzysztof Zaremba. – Wszystkie propozycje udziału w spektaklach w takiej roli bardzo mnie cieszą, ale nie zabiegam o nie. Lubię występować, bo lubię rozśmieszać ludzi i dawać im radość.